Żaglowce Świata

"Żaglowce świata"

to autorska wystawa artystów fotografików: dr Marka Czarneckiego i Jadwigi Elżbiety Czarneckiej.

Fotografia panoramiczna jest naszą pasją. Początkowo były to panoramy wykonywane na filmach unikalnym aparatem do nich dedykowanym. Po roku 2006 nastąpił gwałtowny rozwój fotografii cyfrowej i to zarówno sprzętu jak i oprogramowania. Specjalizowane aparaty wykorzystujące w specyficzny sposób filmy zastąpiło łączenie w komputerze pojedynczych kadrów. Podejmowaliśmy kolejne wyzwania fotograficzne bazujące na panoramach fotograficznych. I tak wiele lat temu zrodził się pomysł na panoramiczne ujęcie żaglowców świata. Podczas jednego ze zlotów żaglowców w Szczecinie „The Tall Ships’ Races” podjęliśmy decyzję o wykonaniu projektu fotograficznego - wykonania panoram fotograficznych największych żaglowców świata klasy A, B. Zdjęcia na żaglowcach zajęły nam 4 dni. Pracowaliśmy od świtu do późnych godzin nocnych. Dużym wyzwaniem było dotarcie do wszystkich Kapitanów żaglowców i uzyskanie od nich zgody na wejście z aparatami na wiele godzin na pokład i do innych pomieszczeń, czyli wszędzie tam gdzie się tylko da. Mieliśmy trochę szczęścia, nigdzie nie odmówiono nam wejścia na pokład z aparatem jak również nie ograniczono nam poruszania się po żaglowcach. W ciągu tych kilku dni wykonaliśmy zdjęcia kilkunastu żaglowców. Powstało kilkaset panoram (co oznacza że zdjęć pojedynczych wykonanych było ponad 5 tysięcy) przedstawiających widok żaglowców z perspektywy pokładu, jak również te miejsca które są przestrzenią zarezerwowaną tylko dla załogi. Panoramy wykonaliśmy w ujęciu pionowym i poziomym.

Efektem tamtej pracy jak i późniejszych naszych działań jest stworzona autorska wystawa „Żaglowce Świata”,  prezentowana po raz pierwszy w Polsce.

  

Na wystawie zaprezentowaliśmy stereoskopowe zdjęcie żaglowca Dar Pomorza (3D) w formacie 8 x 4 metry oraz 19 żaglowców świata klasy A i B: 

Alexander von Humboldt (Niemcy), Asgard (Irlandia), Fryderyk Chopin (Polska), Christian Radich (Norwegia), Concordia (Kanada), Cuauthemoc (Meksyk), Dar Młodzieży (Polska), Dar Pomorza (Polska), Eendracht (Holandia), Estelle (Finlandia), Iskra (Polska), Joanna Saturn (Finlandia), Kruzensztern (Rosja), Le Quy Don (Wietnam), Lord Nelson (UK), Seute Deern (Dania), Sedov (Rosja), Shtandart (Rosja), Tunas Samurdera (Malezja). 

 

Zapraszamy do galerii internetowej poświęconej żaglowcom, gdzie można zobaczyć więcej zdjęć żaglowców oraz ich historie i parametry techniczne.